Jdi na obsah Jdi na menu
 


Román Lukáše Bárty - Průvodci

13. 11. 2008

      Ostravské vydavatelství Repronis vydává v těchto dnech román autora Lukáše Bárty (na snímku) s názvem Průvodci ( obálku navrhla Jana Sovadinová). Křest této knihy se uskuteční ve čtvrtek 20. listopadu 2008 od 19, 00 hod. v ostravském klubu Atlantik, v němž tento známý básník získal jakési domovské právo. Vždyť zde zorganizoval již několik úspěšných autorských čtení a jiných literárních akcí, letos v lednu zde uvedl v život i svou poslední básnickou sbírku Flanelová něha.

      O své prozaické prvotině v rozhovoru se spisovatelkou a redaktorkou Evou Kotarbovou na internetových stránkách Haló, Ostrava, Lukáš Bárta mj. říká : „ … Nakonec zvítězila zvědavost nad tím nezmarem v hlavě. Nad tím, jak se jednotlivé motivy spojují a vytvářejí cosi, co by snad mohlo být obsahově i kompozičně celkem působivé. Zakázal jsem si autobiografický román, třebaže bude takový dojem logicky vyvolávat – jedna z narativních linií textu je vyprávěna v ich-formě gymnaziálním učitelem češtiny. Zábavný román „ze školních tříd“ jsem však rozhodně nezamýšlel. A Průvodci jím ani nejsou. I tahle negativní definice snad má určitou výpovědní hodnotu.“

Vizitka

Porubský básník Lukáš Bárta vystudoval bohemistiku se žurnalistickým zaměřením na Filozofické fakultě v Ostravě a působí jako středoškolský profesor češtiny na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Zde mj. stál u zrodu studentského časopisu Bojler, organizuje meziškolní recitační soutěže ( např. 18.11. v rámci Dne poezie v komorní scéně Aréna), píše divadelní jednoaktovky pro školní akademie, skládá písňové texty, stal se kmotrem „Bezejmenné literární skupiny“, tvořené studenty a absolventy gymnázia. Je autorem tří básnických sbírek (Od mramoru chlad, Všudypřítomná bedrunka, Flanelová něha), v lednu t.r. se stal členem ostravského střediska Obce spisovatelů, v rámci kterého vystupuje při literárních akcích, např. Ostrava – město poezie aj.

http://www.panoptikum.estranky.cz/fotoalbum/fotografie-z-kulturnich-akci/krest-romanu-pruvodci/71

  

http://www.stream.cz/video/3/289397-literarni-maraton-na-hlucinskem-zamku

http://www.stream.cz/video/3/307282-pruvodci-pres-hranicni-kamen