Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevřený dopis starostovi

29. 9. 2008

Otevřený dopis starostovi MO Poruba p. Miroslavu Novákovi 

(zveřejněn v Moravskoslezském Deníku v únoru 2008)

Dobrý den, pane starosto ( třikrát vážený, počtvrté už ne),

mýlil jsem se, když jsem si počátkem ledna řekl „do třetice všeho dobrého“. Žel, ale ani po třetím emailu (viz. níže) jsem se Vaší odpovědi nedočkal. Přemýšlel jsem, proč asi ? Dlouho jsem na to nemohl přijít…. až mi nedávno otevřel oči porubský rodák prof. Ilja Hurník, DrSc.H.c., kterému jste před Vánoci věnoval Vaší radnicí vydanou knihu „Odkazy z porubských kronik“.

      Nedávno vyšla jeho kniha „Růžový notýsek“ a já při její četbě – světe div se – v jedné z povídek objevil přímo Vás, pane starosto ! S obdivem musím uznat, že I.Hurník, byť již dávno Pražan, má stále o Vaší porubské radnici velmi dobrý přehled. Koneckonců, posuďte sám….
S pozdravem
RNDr. Jiří Bárta

P.S.
Z povídky Sláva úřadu vyjímám :

„Mění se vlády, mění se život těch nahoře i těch dole. Mezi mocnými a poddanými však leží vrstva, která se nemění… Ti dole se smířili, že ji potřebují i oni, ale vzhlížejí k ní jako k mračnu, od něhož se dá čekat spíš nepohoda než vláha. Nakonec zlhostejní, v tomto podnebí se beztak nedá čekat vítr, který by mraky roztrhal. Ta vrstva je tuhá, těžko prodyšná. Výzvy, rozkazy i ideje, které seshora míří k těm dole, se jí musejí prodírat právě tak jako prosby, naděje zdola k těm nahoře.

     Jejím představitelem je Úředník…Začne ovšem pociťovat nebezpečí. Stál-li dosud před popsanými papíry, teď stává před živoucími jedinci. Časem přece jen nabývá jisté rutiny. Se stranou dosud neznámou začíná jako s darebákem. Pak už rozlišuje, zda strana žádá, vynucuje nebo jen obtěžuje. Naštěstí je tu spolehlivé řešení : odklad.

     Rozhodně nesmí úřad osobnímu hledisku podlehnout, i když se strana rozpláče, tak jako lékař, když mu pacient umírá… Mimochodem, odkladem se potvrzuje, že úřední spis je živý organismus, jemuž se nemá bránit v přirozeném vývoji, v dozrávání. Budiž spis odkázán na tiché soukromí regálu, něco jako klid na lůžku.

     A hle, čas rozhodne… Rozhodně se odkladem nic nepokazí. Dá se v úřadě vůbec něco pokazit ? A když, kdo bude soudit ? Asi ten, kdo sedí o patro výš, jenže ten bývá rovněž unavený, takže věc odloží.

     Může se ovšem stát, že se nahoře rozpoutá bouře. Židle se tam zachvějí, vláda se pokládá, hrozí převrat.

     Úřad jen strne, ale nezakolísá, je nesmrtelný. Za zdmi úřadu je vzruch, všechno se hýbe, mění. Úřad se nemění, nehýbe.

     Úřad sedí.“

Text 3. emailu :


Vážený pane starosto,
na titulní straně dnešního Deníku v článku "Zavolejte starostovi...." píše redaktor R.Šlezingr, že "... starostovi Novákovi nevadí: Lidem na jejich dotazy samozřejmě odpovídám a uvádím vše na pravou míru."

     A tady bych si dovolil s Vámi radikálně nesouhlasit. Čekám totiž již dva měsíce na Vaši odpověď na mé dva emaily (z 8.11.07 a urgenci z 4.12.07) a neobdržel jsem od Vašeho sekretariátu ani onu běžnou a slušnou větu: " Nezavěšujte, jste v pořadí..." 20 let jsem si ve své ředitelské funkci ani jednou nedovolil neodepsat na dopis či email aspoň stručným "Váš dopis jsem obdržel a v dohledné době na něj odpovím".

     Anebo Vaše radnice dosud nepokládá emaily za legální způsob korespondence ? Pak to ale, prosím, napište na Váš web u své emailové adresy.

     Vím, že nemáte času nazbyt a nemůžete odpovídat na všechno, co Vám lidé napíši, ale také máte štáb odpovědných lidí, kteří to mají v kompetenci své práce.

     Omlouvám se Vám za poněkud ostřejší tón, který běžně ústně ani písemně nepoužívám, ale ani v dávné minulosti pisatel nečekal na odpověď dle zákonných norem déle než 1 měsíc !

Konečně odpověď emailem!!!

Sent: Tuesday, January 08, 2008 12:05 PM
To: Novák Miroslav

Dobrý den pane doktore,
velmi se omlouvám, že Vám dosud nebylo odpovězeno na Váš dopis. Tento jsem postoupil k vyřízení na patřičný úsek přeposláním Vaší e-mailové pošty a nenapadlo mne, že jste neobdržel odpověď. Elektronická komunikace sice značně usnadňuje písemnou korespondenci, na straně druhé zhoršuje kontrolu neboť se mně zpět již nevrací v podpisové knize. A to již vůbec nemluvím o tom, že mnohá pošta padá přímo mezi tzv.spamy.

Přijměte prosím ještě jednou mou omluvu a slibuji, že tentokrát si odpověď ohlídám manuálně.

S pozdravem Miroslav Novák, starosta

Poznámka autora :

Čekal jsem opět měsíc a půl ve víře, že si pan starosta tentokráte manuálně pohlídá, kterak jeho podřízení dodržují příslušný zákon. Stále platí: „ SLIBY – CHYBY“. Dodnes jsem se odpovědi nedočkal.