Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spisovatelka Vladimíra Černajová - mat.roč.1988

1. 11. 2008

   Každý pedagog, který delší dobu působí nebo působil na hlučínském gymnáziu (a to platí na všech školách) zpovzdálí a se zájmem sleduje, jak se jeho bývalým žákům daří v jejich "dospěláckém" životě. Proto také velice rád navštěvuje jejich "srazy po maturitě", na kterých má tu nejlepší příležitost se něco dovědět z jejich životních osudů. V případě pomaturitních setkání s již vyšším číslem se dovídá např. tradiční "třídní" statistiku o počtu zaopatřených i nezaopatřených dětí, o počtu matek (či otců) t.č. v domácnosti, o počtu lékařů, veterinářů, farmaceutů, učitelů, podnikatelů, právníků, úředníků a bůhvíjakých ještě profesí.

   Nedávno jsem měl možnost navštívit právě podobný sraz i já. Musím se přiznat, že pozvání 4.A třídy matur.ročníku 1988 (tříd. prof. Mgr. Stanislav Kaňák) mě značně potěšilo, jelikož jsem v této třídě nikdy nevyučoval. Přesto jsem si ale mnoho jejích studentů  pamatoval - byla to moc dobrá třída ! Proto jsem s velkým zájmem sledoval onu statistiku, kterou s úžasným humorem a virtuozitou sestavoval Ing. René Janoš a měl jsem radost, jak výborně si přítomní absolventi ve svém profesním životě vedou.

    Největší dojem na mne však udělalo sdělení prof. A. Kulové. Prozradila totiž všem přítomným, že se v této třídě zrodila také nadějná spisovatelka - Vladimíra Černajová, roz. Borovcová (jejího manžela Tomáše jsem učil chemii). Ze vzpomínkových almanachů našeho gymnázia jsem vyčetl, že z řad jeho absolventů, resp. profesorů vzešlo rovněž několik autorů knih, zejména z předválečných let, jako např. Zdeněk Bár, Ludvík Svoboda, Antonín Hartmann, E.Jedličková-Balarinová a nejznámnější z nich Josef Kainar (od r.2008 nositel čestného názvu G Hlučín). Z těch poválečných ročníků si vybavuji např. býv.ředitele GH Viléma Plačka, býv.rektora UP a senátora Josefa Jařaba a Mgr. Evu Tvrdou - Bulatovou, jejichž knihy jsem si ze zájmem přečetl.

     Byl jsem moc rád, že jsem měl možnost si na tomto "srazu po 20 letech" popovídat i s touto nejmladší "gympláckou" autorkou již 6 knih a básnických sbírek. A taky mě potěšilo, že mi Vlaďka věnovala tři z nich, které vyšly nedávno tiskem : "Proč jsou ryby němé", "Když zatéká do perníku" a "Šmarjá, vyplivni tu mandelinku".

    A bylo mi ctí, že jsem byl o měsíc později pozván také na Vlaďčino autorské čtení z oné poslední knížky, které se uskutečnilo v ostravském Librexu. Jelikož jsem si ji doma již celou přečetl, mohl jsem si o to více vychutnat autorčino osobní podání svých poutavých příběhů. Proto se mohu i klidně ztotožnit s komentářem ostravské redaktorky a spisovatelky Evy Kotarbové (www.kotarbova.eu), která o této akci napsala: " Autorské čtení z knihy Vladimíry Černajové - Šmarjá, vyplivni tu mandelinku  aneb Vyprávění od domácího krbu - v ostravském Domě knihy Librex mělo dnes velký úspěch. Ostravská autorka překvapila příjemným hlasovým projevem, ale hlavně kvalitou přečtených ukázek ze své prózy. Představila se jako skvělá vypravěčka příběhů, v nichž se střídají tragické motivy s humornými a optimistické pojetí mezilidských vztahů vítězí nad hořkostmi života."

    Knížku Vladimíry Černajové mohu vřele doporučit jako vhodný dáreček pod letošní vánoční stromeček.

Jiří Bárta