Jdi na obsah Jdi na menu
 


U porubského Mrtvého moře

29. 9. 2008

Dovolená u "porubského Mrtvého moře"

(zveřejněno v Moravskoslezském Deníku)

Nedávno jsem si přečetl nějakou statistiku, podle níž ubývá Čechů, kteří tráví dovolenou mimo svůj domov. Patřím k oné polovině, která se letos nevydala ani k moři, ani na tuzemskou rekreaci. Přemýšlel jsem, čím by se dal aspoň částečně nahradit známý pocit, na který pak po celý pracovní rok vzpomíná každý, kdo se na tiché pláži zaposlouchal do slastných tónů mořských vln nebo líbezných zvuků zurčícího potůčku někde v lese. Navíc, jako dlouholetý alergik na travní pyly, kterých je na sídlištích v létě požehnaně, jsem se vždy hodně těšil na pobyt u Jadranu také proto, že mi všechny, alergikům dobře známé potíže jako švihnutím kouzelného proutku rázem pominuly. Bydlím v Porubě na Slavíkově ul., hned naproti novodobému pralesu vysokých trav a divokých keřů (nepatří místní základní škole, ale anonymnímu podnikateli, který po celé desetiletí na svůj oplocený pozemek ani jednou nesáhnul), takže koncentrace pylů v ovzduší je tam mnohonásobně vyšší, než v jiných částech porubského obvodu, kde se pravidelně tráva seče. Na mém zdravotním stavu to je pak ihned poznat - zarudlé oči, teče z nosu, no zkrátka hrůza !

A tu mi náhle padl zrak na reklamu mé zdravotní pojišťovny (RBP), která nabízí svým pojištěncům v preventivním balíčku mj. také pobyt v solné jeskyni. Přiznám se, že jsem moc nevěřil slovům o zázračných účincích tohoto "umělého" Mrtvého moře (v letáčku se uvádí, že jedna léčebná kúra se vyrovná dvěma dnům pobytu v přímořském prostředí). Ale jelikož se nedávno takovýto zázrak, pouze 5 minut od mého domu, objevil a pojišťovna je ochotna mi jej dokonce celý i uhradit, tak proč ho nezkusit ?

Po dvoutýdenní docházce do solné jeskyně "U Josífka" ( v budově stejnojmenné nekuřácké restaurace a pizzerie Diplomat, vlhkost vzduchu 65 - 70%, bílá podlaha ze soli z Mrtvého moře bohaté na jód, stěny z himalajských solných kamenů, klimatizace, polohovací lehátka, příjemná relaxační hudba) mohu říct, že moje osobní zkušenost předčila veškerá má očekávání. Nejen, že jsem si u jeskynního zurčícího vodopádu vždy krásně odpočinul, přečetl dvě hezké knížky, ale světe, div se, zcela pominuly i mé nemalé alergické potíže. Takže i můj letošní pobyt, tentokráte u "porubského moře" (www.josifkovasolna.cz) byl k nezaplacení.

Jiří Bárta